Krb - radost z ohně.

Klasický krb. Pohled na oheň uklidňuje. Tento klid je možno zprostředkovat umístěním krbu do obydlí. Klasické otevřené krby umožňují téměř bezprostřední kontakt s živlem ohně v domácím prostoru.

Vytápěcí schopnost otevřeného krbu je sice omezena na prostor před krbem, ale to je dobře, protože posezení u ohně probouzí smysly a připomíná naše pradávné spojení s živly.

Krb s krbovou vložkou, která je zabudována v obestavbě již takový bezprostřední kontakt s ohněm neumožňuje, protože topeniště je odděleno dvířky se sklem. Avšak takovýto krb má vyšší vytápěcí schopnost, ať se už jedná o krb akumulační, teplovodní, teplovzdušný nebo kombinovaný více systémy. Kvalita krbu s krbovou vložkou v obestavbě je limitována kvalitou a životností krbové vložky.

Krb sálavý má v principu nejblíže ke kachlovým kamnům. Produkuje příjemné teplo a vybaven vhodnou obestavbou nebo akumulační masou, dokáže i po vyhasnutí hřát a topit několik hodin.

Krb teplovodní, neboli krbová vložka s teplovodním výměníkem v kombinaci s akumulační nádobou, je dobrá volba pro vytápění ústředním topením do celého domu a k výrobě teplé užitkové vody.

Krb s absorbérem je vlastně krbová vložka, v jejíž obestavbě je zabudován tepelný výměník-absorbér tepla. Používá se k výrobě teplé užitkové vody, nebo i současně k vytápění menší místnosti. Tedy tam, kde není potřeba výkonu teplovodní krbové vložky.

Krb teplovzdušný rozvádí teplo konvekčním způsobem. Teplovzdušné rozvody propojují vnitřní prostor obestavby krbové vložky s vytápěnými místnostmi. Tento typ je vhodnější do rekreačních objektů nebo k přitápění.